Przemowy dla dużej grupy ludzi są istną marą. Pisanie przemówień to jednak poprawny sposób, żeby przygotowywać się do publicznego występu. Pisząc przemówienia należy pamiętać o tym, by były one na temat. Należałoby też wziąć pod szczególną uwagę okoliczności – inne będzie przemówienie urzędowe, a inne w gronie kolegów. Swobodne przemówienia pełne anegdot nie sprawdzą się w przypadku przemówień oficjalnych (i odwrotnie).
mowy
Jednak nie tylko słowa są ważne – w czasie przemowy liczy się też mowa ciała. Czujna obserwacja zachowań, sposobu poruszania się, dynamiki ruchu oraz gestykulacji bywa wielokrotnie pewniejszym źródłem wiadomości aniżeli najprawidłowiej opłacany oraz najprawidłowiej nauczony szpieg. Jakim sposobem to dokumentnie działa i o czym nas informuje?
http://www.przemowienia.pl/w_firmie.html” title=”baza przemówień”>przemówienia okolicznościowe
Aby od początku do końca zaznajomić schemat mowy ciała wypada cofnąć się do czasów, gdy gatunek nie potrafił jeszcze porozumiewać się za pomocą mowy. Komunikacja na poziomie zwierząt opiera się zwłaszcza na jednoznacznie odbieranych gestach. Krótko mówiąc – pisanie przemówień pod żadnym pozorem nie musi być uciążliwe – wystarczy skoncentrować się na tym, co pragniemy przekazać słuchaczom i ubrać nasze myśli w słowa a również delikatne żarty i przerywniki. Pamiętajmy o zachowaniu należytej ostrożności a również szacunku. Inspiracji wolno także szukać w sieci – aktualnie jest wiele stron internetowych, które oferują gotowe przemówienia a też wiele portali, na których wynajdziemy osoby piszące treści przemówień. Nie musimy się w takim razie niepokoić, a jeżeli wybitnie nie znamy się na pisaniu przemówień – warto to zlecić dla fachowców.